WhatsApp

Pasta Tarihçesi

Amacımız, kullanıcıların mimari fikirlere ulaşımını kolaylaştırmak; onları farklı ürün ve malzeme tedarikçileriyle tanıştırmak, ihtiyacı kadar mimari hizmetten faydanlanmalarını sağlamaktır.

Pasta 12.yy sonlarına kadar dayanabilen tarihsel geçmişe sahip bir gıda maddesidir. Esas olarak ekmeklerin üzerinde oynamalar yapılarak ortaya çıkmış bir ürün olsa da, asıl gelişimini ve bugünkü tüketim halini keklerin geliştirilmesiyle yakalamıştır. Keklerin tarihi ise, Antik çağlara dayanmaktadır. İlk yapılan kekler şimdikilerden farklı, balla yapılan ekmeklere benziyorlardı. Fırında pişirme tekniklerini geliştiren ilk medeniyet ise, yine Antik Mısırlılar olmuşlardır. 13.yy'da ise İngilizler kek "CAKE" sözcüğünü kullanmaya başlamışlardır. Modern keklerin ise 17.yy'da (bir başka deyişle pastaların) Avrupa'da pişirilmeye başlandığı belirtilmiştir.

Fırınlamanın gelişimi, rafine yiyeceklerin üretimi (şeker gibi), kalıpların geliştirilmesi, pastacılığın gelişiminde temeli oluşturmaktadır. Eski Yunan ve Romalılarda da pastacılık oldukça gelişmişti. Roma İmparotorluğu'nun çöküşü ile büyük darbe alan pasta üretimi, Amerika'nın keşfi ile tekrar canlılık kazanmıştır. Yeni Kıtanın keşfi Avrupa'da şeker ve kakaonun bollaşmasına sebep olmuş, pastacılık ilerlemiştir. Günümüz pastalarını 19.yy itibariyle Amerika'da görebiliriz. Zengin aileler pasta ustalarını kendi himayelerinde barındırıp, sadece kendilerine hizmet ettiriyor olsa da, şehirli kadınların sosyalleşme eğilimleri, sık sık davetler vermeleri ile bütünleşiyormuş. Bu bayanlar konuklarına değişik pastalar yaparak ikram etmekten hoşlanıyorlarmış. Bu merak, pastacılığın gelişiminde önemli bir yere sahiptir.

Tarihte pastanın yeri Fransız İhtilali döneminde önem kazanmıştır. Sebebi ise, 1789 yılında Fransız Devrimi tüm hızıyla cereyan ederken Paris’teki yoksullar ayaklandılar. Çünkü, yiyecek ekmekleri yoktu. Bu sırada Kraliçe Marie Antoinette “ekmek bulamayanlar pasta yesin” şeklindeki ahmakça öneriyi ortaya attı. Fransız devrimi ile beraber yalnızca kraliyet sarayında çalışan pastacılar işlerini kaybedince, Fransa'nın farklı bölgelerinde dükkanlar açtılar ve pastacılığı yaymaya başladılar. Böylece modern pastacılık Fransa'da yayılmış oldu. Bu hareketin önderi olarak da Şef Aşçı Antonin Careme, Urbain Dubols, İsviçreli Fransız Jules Gouffe, Jullien kardeşler ve Pier Lacam olarak bilinmektedir.

Pastacılık tarihinde en büyük dönüşüm 18.yy oldu. Bu olay Vatel'in ''Krem Şantiyi'' bulmasıydı. 20.yy’da geliştirilmiş makineleşme pasta yapım sektörüne de el atmıştı. Endüstriyel katkı maddelerinin de ürüne eklenmesiyle beraber tat ve pastanın sunuş şekli daha da önem kazanmış hale gelmişti. 1930'lu yıllarda pastacılık ile alakalı kitap yazan Le Notre, yapılması şaşırtıcı derecede kolay reçeteleri bu kitabında sergilemiştir. Günümüzde Lenotre reçetelerine göre hazırlanmış pastalar, leziz kekler ve Fransa'ya özel pasta çeşitleri Paris’te ve Fransa dışındaki Lenotre pasta şubelerinde yaşatılmaya çalışılmaktadır.

Bayilik

Bayilik Hakkında Açıklama Yazısı Alanı